Blog posvećen korišćenju Mobilića u tretmanu mucanje
Mucanje je jedna jako specifična smetnja koja se ispoljava u razgovoru sa drugim ljudima. Pojavljuje se najčešće u razvojnom periodu. Posledica je neke vrste pritiska ili zahteva za koje dete nije dovoljno spremno ili se u nekom odnosu oseća ugroženo. Mucanje pokazuje da je detetu pogođen zdrav ego, odnosno JA i izražavanje moje ličnosti sa drugima.
Osoba se onda bori za reči, stidi se svog govora, sili govor, nestaje dah, mogu da se pojave tikovi itd..
Čim pre, jer se jako mali broj dece spontano oporavi bez ikakve terapije.
Mucanju treba stati na put, jer sve ostalo je prepuštanje slučaju. Mucajući tokom govora dete uvežbava i vezuje se za govorne situacije u kojim mu je zahtevnije da govori, stvara puteve u mozgu koji ponavljanjem postaju automatski, pa razvojno mucanje preraste u stabilno mucanje koje je kompleksije ispraviti.
Cilj je bio da jednostavne logopedske tehnike prenesemo kroz aplikaciju za decu kod koje postoji razvojno mucanje.
Tehnike i zadatke smo maksimalno pojednostavili ali uz jedan važan zahtev i za terapeute i za roditelje a to je da zadatke obavljaju zajedno sa detetom.
Logopedske tehnike su jako dobar alat za razbijanje smetnji i oblik samopomoći ali je pored toga neohodno da dete tokom vežbanja oseti pravu podršku, dodatnu pažnju i da je to vreme samo za njega.
Tehnikama razuslovljavamo tu borbu za izražavanjem. Podrškom, pažnjom i zajedničkim vežbanjem validiramo detetove potrebe i razvoj ličnosti, sve to zajedno ima dobre rezultate.
Kada dete savlada tehnike, neophodno je da se primena tih tehnika prenese na svakodnevni život kroz igru, zadavu, oprimističan i lagan odnos kako bi dete nov način koji razuslovljava siljenje izgovora reči prihvatilo.
Mozak najlakše i najbrže prihvata nova iskustva i učenja kada se zabavljamo!